22joshuam
22joshuam 22joshuam
  • 16-06-2021
  • Mathematics
contestada

I need help and this is giving out 10 points.

I need help and this is giving out 10 points class=

Respuesta :

Herminis
Herminis Herminis
  • 16-06-2021

Answer:

One pound costs 1.26, two costs 1.47, three costs 1.68, and four costs 1.89. So we calculate how much it increases in each pound.

1.26 + 21 = 1.47

1.47 + 21 = 1.68

1.68 + 21 = 1.89

1.89 + 21 = 2.10

2.10 + 21 = 2.31

2.31 + 21 = 2.52

2.52 + 21 = 2.73

8 pounds cost: 2.73

So I pay $ 2.73 for 8 pounds.

Answer Link
IzzySchool
IzzySchool IzzySchool
  • 16-06-2021
$2.73 for 8 pounds I hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

First one who answers this correctly will be thanked, five stars, and marked brainliest!!! What characterizes the Precambrian era? A) abundant plants and anima
Is this correct??????
What is -2 divided by -7
Find the quotient of 43.8/7.3
Which of the following is the most descriptive way to say "She sat down on the bed"? A. She landed on the bed with a thud. B. She placed her Gluteus Maximus on
Can someone please help me on this problem? I don’t understand it...
Every dna molecule is made up of molecules called
The g1 phase of the cell cycle is characterized by
Carmen plays a CD with music from 2 different composers: 2 tracks are Brahms and 4 tracks are Choplin. If her stereo randomly chooses the order in which tracks
what mesa (plateau) is found in the center of Mexico?