22joshuam
22joshuam 22joshuam
  • 16-06-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 1 pound of grapes cost $3.50. At this rate, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

charisboateng
charisboateng charisboateng
  • 16-06-2021

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

3.50 x 3

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-06-2021

Answer:

10.50

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

1 lb          3 lbs

---------- = --------

3.50        x dollars

Using cross products

1*x = 3*3.50

x =10.50

Answer Link

Otras preguntas

The piecewise function f(x) has opposite expressions. f(x) = StartLayout Enlarged left-brace 1st Row 1st column 2 x minus 1, 2nd column x less-than 0 2nd Row 1s
localized pitting or cracking on the anode can occur from _____________.
Why do you think that the ancient Greeks might have struggled to understand the purpose of the brain?
T/F The main goal of applying the Reid technique during interrogations is to elicit a full confession from the suspect.
find Two integers that are 5 units from -1​
What is the probability of a spinner to land on a mutiple of 3 and 4 when the numbers are 18, 36, 54, 22, 24, 64, 12, 10
3. Two numbers are shown on the number line. √9 3 B √9 Which value is NOT located between these two numbers on the number line
Read the excerpt from "Prometheus Unbound" by Percy Bysshe Shelley. SCENE.-A Ravine of Icy Rocks in the Indian Caucasus. Prometheus is discovered bound to the P
which us city shown on the map was in the greatest danger from a nuclear attack
the texas state tax mandated on the revenue of many businesses is the