Seudónimo Seudónimo
  • 17-06-2021
  • Mathematics
contestada

You have $3.40 and would like to buy some coffee. If a pound costs $8, how many ounces can you buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-06-2021

Answer:

6.8 ounces

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

3.40/8 * 16 = 6.8

Answer Link

Otras preguntas

14,246 is invested, part at 13% and the rest at 12%. If the interest earned from the amount invested at 13% exceeds the interest earned from the amount invested
QUESTION 1Which of the following statements about voting rights is accurate?a. They have been expanded over time.b. They have always been out of reach.c. They h
Explain how to solve a system of equations using the addition method. Use 3x - 4y=12 and 2x+y=8 to illustrate.
(2a²-a²-7a+2)÷(a-2) Answer Please ​
Find concentration of solution of 45g of glucose is dissolved in water to prepare 500g solution?​
what would be 12% of 40
how can array save memory and at the same time waste space
Pls helpppppppppppppp
Sanket is at a party with his friends. Someone brought alcohol, and a few of his friends are drinking. When Sanket is offered a drink, he declines saying that h
Write an APPLICATION of your school to the principal requesting her to arrange a visit for your class?