laskyejn77777 laskyejn77777
  • 18-08-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a gallon of milk for $5 and four boxes of cereal. You spent a total of $25.
How much did each box of cereal cost. *

Respuesta :

bhramanb
bhramanb bhramanb
  • 18-08-2021

Answer:

$5 is the answer.......

Answer Link
ericcartman14
ericcartman14 ericcartman14
  • 18-08-2021

Answer:

one box cost is $5

Step-by-step explanation:

$25 - $5 = $20 - this is the cos of four cereal boxes

$20 / 4 = $5 each box cost

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line, what does the slope represent? write an equation for emma’s graph x=time and y=distance
A kangaroo hops 2 kilometers in 3 minutes. At this rate, how far does the kangaroo travel in 2 minutes? Round to the nearest tenth.​
complete the point-slope equation of the line through (1,-1) and (5,2) use exact numbers y - (-1) =
A rectangular carpet has a perimeter of 264 inches. The length of the carpet is 108 inches more than the width. Determine the dimensions of the carpet by solvin
Was anyone else already sick of holiday music a month ago?
will mark brainliest ONE question with picture included^^^^^^
Please answer the pic attached below.
Mike is smaller than Oliver but the see-saw balances.Explain why it balances, using the principle of moments.​
5a) Changethe given angleintodegress-i) 10ʻl6' 15"​
A Dinner Theatre actress is paid $250 per day to rehearse the play and $500 per day to perform in front of an audience. In one season, an actress earned between