Rav707
Rav707 Rav707
  • 16-12-2016
  • Mathematics
contestada

If you spent $3 on 6 apples, what is the unite rate (in dollars) per apple

Respuesta :

DaRealist497 DaRealist497
  • 16-12-2016
you will spend.50 per Apple
Answer Link
wykevionfinley2 wykevionfinley2
  • 16-12-2016
50 cent divide $3.00 by .50


Answer Link

Otras preguntas

Does the horizontal motion of the projectile depend on the vertical motion?
Briefly discuss three physical properties of ionic solids that are linked to ionic bonds.
Article VI of the United States Constitution is known as the __________. A. solution B. sovereignty clause C. supremacy clause D. supreme law
9 is greater than x, and 5 is less than x? inequality.
A triangle has sides with lengths of 2x - 7 , 5x - 3 , and 2x - 2. What is the perimeter of the triangle ? .. choices : a. 9x - 12 b. 5x - 12 c. -x - 6 d. -
What is the distance between y=x-11 and y=x-7
Ayana bought a cibtsiber of peanuts. She gave 1/5 of the peanuts tie vibe sister and 3/4 of what remained to another sister. She kept the rest tie herself. What
words that can describe the feeling of fur
What is the value of x in the equation 4x + 8y = 40, when y = 0.8?
A certain hurricane travels at 20.88 kilometers per hour. The distance from Cuba to Key West is 145 kilometers. Write and solve a multiplication equation to fin