Jel7la9nyerose Jel7la9nyerose
  • 18-12-2016
  • Mathematics
contestada

Which is the best deal for a jar of jelly? $1.26 for 6 oz $1.52 for 8 oz $2.30 for 10 oz $2.40 for 12 oz

Respuesta :

sihangu
sihangu sihangu
  • 18-12-2016
$1.26/6=$0.21
$1.52/8=$0.19
$2.30/10=$0.23
$2.40/12=$0.2

$0.19<$0.2<$0.21<$0.23

so the best deal is $1.52 for 8(the 2nd one)
Answer Link

Otras preguntas

Help me with this question.
Pls help I need to know how to do it (and what the answer is )
Which of the following graphs represent a function? Graph A Graph B Graph Graphc Graph A and Graph C.​
What’s the correct answer for this question?
Question 2 Screenshot
Summarize the differences between RNA and DNA by creating a table
State Seven ways you can make money as a student through agriculture​
Explain a commitment to a decision could assist a school leaver to the change of entrepreneurship
Sector Area Lvl 1: In circle F with m
y is directly proportional to x 2 . If y = 12 when x = 2 find x when y = 48