sierrarenea32
sierrarenea32 sierrarenea32
  • 18-12-2016
  • Mathematics
contestada

Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
A. $.30
B). $.35
C). $.45
D). $1.35

Respuesta :

763609720
763609720 763609720
  • 18-12-2016
B. $0.35
since to find the unit rate of one candy bar, you have to divide $350 by 1000 and you get $0.35
the rate is 350/1000 = 0.35/1
Answer Link

Otras preguntas

in what FBLA region is Arkansas included​
How many integers from 4 to 50 inclusive are neither multiples of 3 nor 4???? PleAse help!!!! As soon as possible!!!!
Eddie and Fran are scuba diving. Eddie is 35 meters below the surface of the water and Fran is 8 meters directly above him. The following equation describes thi
Prove [tex]\lim_{x \to 0} \frac{sin x}{x} = 1[/tex]
What percentage of the actual salary are the actual total expenses?
please help i know it’s a lot but i really need help!!
Tommy, aged 9, and Max, aged 8, are playing with trucks. Sally, aged 8, wants to play. "Trucks are for boys!" Max shouts. This illustrates that _____. (Select a
two question pls solve very fast step by step
The articles of confederation did not give Congress the power to
Need help with this...