TatumAnderson5169 TatumAnderson5169
  • 17-09-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Merrel purchases 3 1/3 lb. of turkey for $10.50, and Mrs. Ayres purchases 2 1/2 lb. of turkey for $6.25. Which is the better buy per pound? Why?

Respuesta :

pdxsanxhezz
pdxsanxhezz pdxsanxhezz
  • 17-09-2021
the lower product will be better buy
Answer Link

Otras preguntas

Write a story which include the following sentences ‘l was surrounded by important people but no one that l knew
popular furniture company, ikea, has purchased forests in romania as well as land in alabama to assist with keeping up with the wood demand necessary to complet
Given that 5^x=2 and 5^y=3. Find the value of 5^x+y.​
What is the difference between electric current and electric resistance? How do you use Ohm's law to calculate the current, voltage, and resistance in a circuit
Lucas records the rainfall in inches each day for two weeks the data are shown in the table
you have isolated a newly discovered virus and are attempting to characterize it. you begin with its genome. you first isolate the virion-producing mrna from cu
Tthe making, buying, and selling of goods and services within a country is called?
Romans planted grapes on hillsides so that the ripe grapes would role down to the valley floor, which facilitated easy collection and processing, True False
when might it be appropriate for your firm to pay for stadium naming rights (e.g. chase center, oracle park) and what would you hope to achieve from this consid
21. Which law states that forces always come in pairs? c) Newton's 3rd law a) Newton's 1st law b) Newton's 2nd law d) Kepler’s 1st law