Destinycohen3 Destinycohen3
  • 18-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the Sunday market I can buy 6 avocados for $15 . what is the unit cost of each avocado ?

Respuesta :

ruhikaambavaram ruhikaambavaram
  • 18-09-2021

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Because you got 6 avocados for 15 dollars so you divide 15/6 to find out each unit cost for the avocados

Answer Link

Otras preguntas

The law of supply and demand is foundational to a _____ economy. communist laissez-faire socialist
what stage of developement are mountain streams in
Which of the words or phrases below does not signal an example? conversely for instance in other words generally such as typically
PLEASE HELP ASAP Which equation represents this problem? During a basketball game, Rea scores two less than five times the number of goals that Ben scores. Rea
the sum of the ages of a woman and her daughter is 90 years. three years ago the mother was 2 times as old as her daughter. how old is each one now?plz answer a
See the geometry regents question above.
Which trait is not a desirable quality in a primary care physician? A. interactive B. courteous C. presumptuous D. empathetic
Yarins gross pay for the year $3,500 the federal income tax withholding for my pay was 9% of my gross pay yarin owes $115 federal income tax how much of a refun
(7x-7)-(82x+90)=0 Could you solve for x
PLEASE ANSWER BOTH QUESTIONS WILL MARK AS BRAINLIEST