Seudónimo Seudónimo
  • 19-12-2016
  • Mathematics
contestada

A 5 -ounce can of tuna cost $0.90. A 12- ounce can of tuna cost $2.40. which is the better buy?

Respuesta :

Cxnterstrides Cxnterstrides
  • 19-12-2016
The 5 -ounce can. You can buy 3 5 oz cans for $2.70 which is 15oz
Answer Link

Otras preguntas

what did native Americans use to create jewelry A.turquoise B.silver C.shells and beads D. all of above
how do you write 53% as a fraction in lowest terms
Please help me I have a lot of hw I know
Please help!!!!! Compute the surface area to volume ratio of a cylindrical can that is 6 inches tall and has a radius of 4 inches. SURFACE AREA OF A CYLINDER
The last problem on the paper
What is the thing that hangs in the back of your throat called?
Which part of a light compound microscope would be most useful in adjusting the amount of light on a specimen? A) diaphragm B) eyepiece. C) fine adjustment.
Find the outlier in the following set of data. 4.7, 3.4, 4.2, 0.5, 4.8, 5.6, 5.4, 5.9
what is the mass in grams of 3.05*1025 gold atoms
If we look at government arrangements as two ends of a line, what is the opposite end from totalitarianism? A. Authoritarianism B. Oligarchy C. Democracy D. Mo