tu2jwsm8ei
tu2jwsm8ei tu2jwsm8ei
  • 16-10-2021
  • Mathematics
contestada

Libbie can buy a package of 50 disks for $14.50. What would be the cost of one disks

Respuesta :

besoshengelia77
besoshengelia77 besoshengelia77
  • 16-10-2021

Answer:

0.29

Step-by-step explanation:

[tex]14.50 \div 50 =0.29[/tex]

Answer Link
kiniwih426
kiniwih426 kiniwih426
  • 16-10-2021

Answer:

0.29

Step-by-step explanation:

14.50 divided by 50 = 0.29

(use standard algorithm)

If 50 disks cost 14.50, 1 disk would cost 0.29 if we divide them up.

Therefore, 0.29 would be your answer.

Hope this helps! Good Luck!

-kiniwih426

Answer Link

Otras preguntas

Graph 2x - 5y = 10 by making a table of ordered pairs. PLS HELP!
how did business leaders in the late nineteenth century utilize vertical integration?
Look at the diagram of Cesar’s garden how much fencing would Cesar need to fence garden
phonemic awareness instruction for young learners is most beneficial when linked with phonics instruction.
Select all the sets to which the following number belongs: 8. 74 Natural Whole Integer Rational Irrational Real
Name the national roads that james will use to travel to port Elizabeth
the tragedy of the commons suggests that people and states have a general set of incentives that encourage them to limit their consumption of public resources.
please help! maths trig functions
Place each tile in the table to classify it as a valid or spurious causal argument about the Immigration and Nationality Act of 1965.
Simplify: 25x(3/5x + 4)