578294 578294
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?

Respuesta :

michaelabelle9
michaelabelle9 michaelabelle9
  • 17-10-2021
1 pint = 2 cups

1 pint x 4 & 2 cups x 4

4 pints = 8 cups

9.12/8

1.14

$1.14 per cup
Answer Link

Otras preguntas

What happened to China in late 1949? a. It became communist. b. It was taken over by the Japanese. c. It became a democracy. d. It was overrun by venture ca
0+(-13) equals to what?
Under the Articles of Confederation, Congress had the power to do all of the following EXCEPT: a. regulate currency and commerce among the states. b. to make
When does PE equal KE?
Describe 58 as a sum of tens and ones
galaxies closer to earth appear to older , younger , or the same age as earth?
What governs the size of animal bodies?
Why is it important that the constitution allows itself to be amended? what might happen if it didn't allow itself to be changed?
What is popes stated purpose in an essay on man
Why does the king spare Queen Esther's life the second time she appears before him without being summoned? A. He realizes that his quick temper can cause prob