mgalizia27 mgalizia27
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 T-shirts for $38.84. What is the unit cost per T-shirt?

Respuesta :

0817418
0817418 0817418
  • 17-10-2021

Answer:

9.71 dollars per tshirt

Step-by-step explanation:

Answer Link
hongwenjiang
hongwenjiang hongwenjiang
  • 17-10-2021

Answer:

$9.71

Step-by-step explanation:

If four T-shirts cost $38.84, then we need to divide that by 4.

38.84 divided by 4 is 9.71.

Therefore the cost of one T-shirt is $9.71.

Answer Link

Otras preguntas

what can turn igneous rock into sediment?
who made dutch claims in north america?
the pair of polygons is similar. find the value of x. answer on picture
Why did Spain build mission in the borderlands of New Spain?
4a + 3 - 9 = -7 + 2 + a
What's the answer to 1\2x+3=9
Choose the equation below that represents the line passing through the point (2, -4) with a slope of 1/2. A) y = 1/2 x + 5 B) y = 1/2 x - 3 C) y = 1/2 x - 5 D)
King Louis XVIA.He admired the revolution's principles.B.He was suspicious of the leaders of the revolution.C.He felt it was a much better revolution than the A
4a + 3 - 9 = -7 + 2 + a
the pair of polygons is similar. find the value of x. answer on picture