fathiyamalarriff fathiyamalarriff
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Salmah bought 2 mangoes and 3 peaches for $14.85 A mango cost thrice as much as a peach. Find the cost of each mango.​

Respuesta :

bayan00
bayan00 bayan00
  • 17-10-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

Each mango costs $1.65

Answer Link
johnesquivel34
johnesquivel34 johnesquivel34
  • 17-10-2021
Each mango costs 4.95 dollars
Answer Link

Otras preguntas

solve for x ~[tex]46x - 23x = 2[/tex]thankyou ~​
The background information on the impact of pscudescientific ideas of race on the Jewish nation by the nazi Germany during the 1933 to 1946
Arrange the events about the Persians in the order they happened, beginning with the earliest event. You may arrange it by using just the sentence's letter, or
Kendrick just celebrated his 20th birthday. According to US laws, what does this MOST likely mean?A. He can buy alcohol but not tobacco products.B. He can buy t
Chapter 5 how are integers and absolute value used in a real-world situations?
Which statement is true about a reversible reaction? A. It has equal mass of all reactants. B. It produces salts from acids and bases. C. It has equal number of
100 POINTS!!!!!!!! What is one disadvantage of the millet system? A. Relied on a strong sultan to unite the people B. Organized religious communities C. Provide
if 8 pieces is 180 calories how many calories would one piece be?
Why do muscles need to be strained when exercising? A.It allows them to grow stronger as they rebuild B. Muscles are not being used if they are not strained C
Find the a:bNeed this fast​