tiavonlasure78 tiavonlasure78
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mai bought 12 pounds of rice for $6.
How many pounds of rice did she get per dollar?

Respuesta :

attitudeprincess
attitudeprincess attitudeprincess
  • 17-10-2021

mark me as brainlist

I am new here

Ver imagen attitudeprincess
Answer Link
TangoMangoFrappe
TangoMangoFrappe TangoMangoFrappe
  • 17-10-2021

Answer:

2 pounds

Step-by-step explanation:

$6= 12 pounds

$1= 12÷6=2

Hope this helps! Thanks.

Answer Link

Otras preguntas

The ability of the public to be able to purchase a commodity or property is called ______________ purchasing power.
Can anyone answer with explanation for 8th grader question
Protein tumor markers found both in normal fetal tissue and in certain tumors are referred to as:______.
Abraham, a 25-year-old law student, is heterosexual; his brother chaim, a 21-year-old college senior, is homosexual. the brothers obviously differ in their:____
Which intervention would the nurse suggest to promote comfort for a client experiencing pain during urination?
Which communication strategy would be most effective for a nurse to use during an assessment interview with an adult native american patient?
PLSSSS HELP HURRRY I WILL GIVE 20 POINTS Spoken words are more important than gestures when communicating. True False
What would you tell a 13-year old patient who came to you for a birth control prescription?
Harrison is single and his son jack is 12 years old. if his agi is $195,000, what amount of child tax credit can harrison claim?
Nana is m years old. How old was she ten! years ago.