zaydenjace06
zaydenjace06 zaydenjace06
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Yarn is sold for $24 for every 5 feet. You need 7 feet for a science project. How much will you need to pay for the 7 feet of yarn?

Respuesta :

mattwisey26
mattwisey26 mattwisey26
  • 17-10-2021
You will pay $33.60 :)

$24 divided by 5 feet is $4.80 per foot
$4.80•7 feet is $33.60
Answer Link

Otras preguntas

explain two emotional benifits that will motivate you to find a job​
Identify the three types of technology implemented at the gautrain
identify the three types of technology implemented at the gautrain​
verify identity : [tex]2 \sin {}^{2} ( \alpha ) + \cos {}^{2} (2 \alpha ) = 1[/tex]​
No links please. Extra points for this. What is a personal essay in literature? Describe the characteristics of a personal essay. What can it be about? Give an
Question 6-89a Find the perimeter of the figure below. 15 km 4 km 7 km 10 km
PLEASE ANSWER 10 points
Please help, I’ll mark as brainliest!
1.7 Emmanuela banks with Standard bank. The banking structure for Standard bank appears below: TABLE 2: EXTRACT FROM THE STANDARD BANK FEE STRUCTURE Standard Ba
Can Legislation make a real difference in our local conservation efforts