drinkshiraz5 drinkshiraz5
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-10-2021

Answer:

75¢

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide 6 by 8

[tex]\frac{6}{8}\\\\6\div 8\\\\0.75[/tex]

The cost for 1 lemon is 75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

a large armadilo started at 23 meters and ended at 56 meters. It took 33.4 seconds to get therecalculate the change in X:[tex]Δx[/tex]calculate the velocity of
aker notes Why would information about the victim of a crime help investicgators to solve that crime? What do we need to know about Hae Min Lee in order to bett
7. We have officially finished Part 1 of There, There. (Re)read the epigraph at the very beginning of Part 1 on p. 13 (words from a Spanish novelist named Javie
Which difference is about 10? A. 33 . 2 − 28 . 4 B. 70 . 9 − 58 . 7 C. 42 . 5 − 16 . 8 D. 65 . 7 − 65 . 6 please help
Graph the line. Y= - 1/3x + 4
5. Forces have. And.
I’m stuck on this question can somebody help me
(d) If m/DEF = 12x + 8, m and
What is the relationship between tone and perspective in a narrative text? Perspective and tone are two names for the same thing. Tone is a point of view, while
Anyone in 10-11?? That would have ig or s? Examine and explain key components of storytelling in the Deaf community (I'm putting this so hopefully my question w