sbreed2009 sbreed2009
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Sampson bought 8
packages of clay for a total of $32
for an upcoming art project. At
this rate, how much would 14
packages cost?

Respuesta :

lifelongknowledge62 lifelongknowledge62
  • 20-10-2021

Answer:

$56

Step-by-step explanation:

cost of 8 packages of clay = $ 32

cost of 1 package of clay = 32 / 8 = $4

cost of 14 packages = 14*4 = $ 56

Answer Link

Otras preguntas

How have the Russians responded to pollution and environmental challenges?
During World War I, why were the Germans unable to finish the war on the western front?
Select the TWO groups that formed the largest part of the factory labor force during the Industrial Revolution. slaves women men children farmers
I walked quickly through dry grass that crunched like.......(simile)
what is the fraction five twentieths in its simplest form
What decisions did washington and the first congress have to make about the new government?
One way in which the epic of Gilgamesh, odyssey, and MahaBharat are similar is that they
The difference of two numbers is 7 and their sum is 49
how to determine whether to move right or left on the number line when adding rational numbers?
Is it true that a line with slope 1 always passes through the origin? Explain your reasoning.