princesa0624 princesa0624
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

3) MS. Thomton spends $1.44 on 6 ounces of Mike and lkes. How much does he spend for pound?
(16 oz = 1 lb).

3 MS Thomton spends 144 on 6 ounces of Mike and lkes How much does he spend for pound 16 oz 1 lb class=

Respuesta :

XxToXiCxX
XxToXiCxX XxToXiCxX
  • 20-10-2021

Answer:

He spent $3.84 for a pound of Mike and Ikes.

Step-by-step explanation:

First thing to do is divide 1.44 by 6 to get the amount of $ 1 ounce of Mike and Ikes cost. 1.44/6=0.24

Then multiply 0.24 by 16(amount of ounces in a pound) to get the amount of $ spent on 1 pound of Mike and Ikes.

0.24*16=$3.84

Answer Link

Otras preguntas

what would a geographer conducting research be most likely to do
Name the 4 realms of the earth .
Which of the following sentence containan a verb in the simple past tense ? A) Jenna has driven this route multiple times B) I was working overtime for about si
Factor the expression.2x2 + x - 15
a car travels 172 miles using 7 gallons of gas how far can the car travel using 42 gallons of gas?
Rewrite the equation in vertex form: y=x^2-8x+13
Sienna has 80 yards of fencing to enclose a rectangular area. Find the dimensions that maximize the enclosed area. What is the maximum area?
How did the proclamation line help to push the colonies toward war with Britain?
Factor 3x ^2 +20x+12
What are the different types of erosion?