S924038
S924038 S924038
  • 16-11-2021
  • Mathematics
contestada

One yard of ribbon costs $0.49, and 3 yards of ribbon costs $1.49. Which is the better buy?

Respuesta :

BloomMoon
BloomMoon BloomMoon
  • 16-11-2021

$0.49        ?

.........................................

Answer Link
opnight
opnight opnight
  • 09-01-2022

Answer:

I think the better one is $1.49

Step-by-step explanation:

That's just my opinion

Answer Link

Otras preguntas

eassy on hard work leads to success
A cyclist accelerates from 0 m/s to 8 m/s in 3 seconds. What is his acceleration?
Which of the following is incapable of reproducing outside a host cell? -alga -mold - moss -virus
The periodic table shows that a carbon atom has six protons. This means that a carbon atom also has...
How does an an electron microscope work?
How do you find 25 to the power of 1/2?
A cyclist accelerates from 0 m/s to 8 m/s in 3 seconds. What is his acceleration?
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood? A-The South feared it would lose power and influence in the Senate. B-The South fea
Consider the equation f(x)=-6x-1 and g(x)=4x^2 select the solution for (f+g)(x)
If light moves from left to right along the x-axis, then the electric field line vibrates along what?? :(