cschwacke887
cschwacke887 cschwacke887
  • 17-11-2021
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. How many pints do you get per dollar?

Respuesta :

brookehorstmann
brookehorstmann brookehorstmann
  • 17-11-2021

Answer:

it would take 4 dollars to get one pint. if that's what your asking.

Step-by-step explanation:

divide 12 by 3 or multiply 3 by 4 which gives you 12. your answer is 4 if i understand correctly.

Answer Link
chelciegrider4 chelciegrider4
  • 17-11-2021
You would get a quarter of a pint for each dollar you pay.
Answer Link

Otras preguntas

If Ana had known the answer, she (raise) her hand. Mr. Diaz (be) on time to work, if he had taken the bus. If Angela hadn't brought a jacket, Luis (give) her hi
What is the area of the figure?
Solve for the value of x.
what is 186.4 ounces oz of water in millliiters (mL)​
A wave has a frequency of 34 Hz and a wavelength of 2.0 m. What is the speed of the wave? Use V= fx. A. 17 m/s B. 68 m/s C. 0.059 m/s D. 36 m/s
identify the domain of the function shown in the graph
Is there's a website for reading short literature but NOT books? ( write the name of the websites )
Darcy gave her hairstylist a $ 4.90 The tip was 14​% of the cost of the haircut . Write an equation to find​ b, the cost of the haircut.
What are all the values of x, for which the square of x is equal to the value of x increased by 2?
Find the reciprocal of 4i 1/4ii/-4i/416i