LTlicme LTlicme
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 apples cost $0.65. What is the cost of 8 apples?

Respuesta :

ellie2277 ellie2277
  • 18-11-2021

Answer:

$1.76

Step-by-step explanation:

First we need to figure out the cost of one apple.

To do this, divide the cost by the amount.

That's .65/3, which equals .216666, but we should round that number to .22

So if one apple is 22 cents, and we need to know how much money 8 apples is, we times .22 by 8, which gives us 1.76

Hope this helps :))

Answer Link
imanighant imanighant
  • 18-11-2021

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

0.65 +0.65 +1.20

1.20+0.65=1.85

1.85 +0.65=2.50

Answer Link

Otras preguntas

the measures of an exterior angle and the adjacent interior angle add p to 360 because they form a linear plane?
List all factor for each number 100. 65. 70
Which microscope did Robert Hooke use to study tree bark
How do I factor x^2+7×+6
which word is the linking verb when I taste something spicy, I fell uncomfortable
A businessman has 10 employees. His salary is equal to 6 times the average of employees salaries. If the 11 of them receive a total of $64,000 in one year, what
what does it mean to be better 'hands down'?
A positive charge is placed in an electric field that points west. What direction is the force on the positive particle?
if 3t-7=5t, then 6t=?
Rationalise:(1)              4/(2+root3+root7)(2)              4/(2root3+root5)