maydavidsmith5288 maydavidsmith5288
  • 19-11-2021
  • Business
contestada

A product sells for $200 per unit, and its variable costs per unit are $130. Total fixed costs are $420,000. If the firm wants to earn income of $35,000, how many units must be sold

Respuesta :

likin28
likin28 likin28
  • 24-11-2021

Equation used: $35,000 divided by $200

Answer: He needs to sell 175 units to make $35,000.

Answer Link

Otras preguntas

What are the leading economic indicators supposed to predict? A) business cycles B) stagflation C) consumer expectations D) non market activities
Why did wealthy plantation owners fear the potential combination of poor whites and african americans? how did the planters counter that threat?
a half marathon is 13 miles how many kilometers is that
What type of organism provides the base of a food web
Phenotypic features that are coded for by several genes, such as eye color in humans, are called
Which event led the United States away from isolationism? A. attack on the USS Maine B. Zimmermann Telegram C. sinking of the Lusitania D. attack on Pearl H
PLEASE HELP ASAP !!!!!!!!!!!!!!!!
What should you do when you have finished taking notes?
What is the least common denominator of1/3 and 1/5
Does the infinite geometric series diverge or converge? 4+12+36+108+...