lucymabry5513 lucymabry5513
  • 17-12-2021
  • Mathematics
contestada

If one candy bar cost $1.15. How many candy bars can you buy with $5.75?

Respuesta :

handyhelper23 handyhelper23
  • 17-12-2021

Answer:

5 candy bars

Step-by-step explanation:

one candy bar costs $1.15

You have $5.75

To find out how many candy bars you can buy with $5.75, you would divide it by the $1.15

5.75 / 1.15 = 5

You can buy 5 candy bars with the money that you have, which is $5.75

Answer Link
gomezyunuen74 gomezyunuen74
  • 17-12-2021
Answer:5
Explanation
1.15 x 5= 5.75
Answer Link

Otras preguntas

Pleas help! Algebra 2
Sentence or Fragment - I hope you are happy school is back in session.
A shift to the left of the LRAS Curve represents what? A. economic stagnation B. an economic recession C. economic growth
You tear a piece of paper in half to make it smaller. What type of property have you changed? A. A mechanical property B. An organic property C. A chemical pro
What are the names of 2 organelles that you would find in a plant cell and not in an animal cell? Why do you think they would be in a plant cell and not an anim
6 reasons why history is important?
What affect does the sun have on the other planets of our solar system
What is de Waals's claim about how humans are connected? With a partner, discuss the examples he provides in support of his ideas.
observa las fracciones y resuelve 12/40 1/8 1/9 1/6 2/10
Find the value of -8 + 9 · 2 ÷ -3. plz help i will do anything its math