laniahcottmanneal1 laniahcottmanneal1
  • 18-12-2021
  • Mathematics
contestada

Maria had $22 to spend on five pencils. After buying them she had $12. How much did each pencil cost?

Equation:
Answer:
Steps to solve:

Respuesta :

louissaaa
louissaaa louissaaa
  • 18-12-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Equation: 22 = 5x +12

22-12 = 5x

10 = 5x

2 = x or x = 2 (whichever)

Answer Link

Otras preguntas

What is 5/6 divided by 3/4??
what is a similarity between Earth's rotation and revolution???
If 2^(n + 1) = 8, what is the value of n ?
How do you solve this problem: P-15=13-6p
Animal cells and bacterial cells both may have all of the following cell structures except a. mitochondria. b. DNA. c. plasma membrane. d. flagella.
how did the english take over canada
What are the decomposers of a Desert biome or an example of a food chain for a Desert biome?
What is the mass of a pure platinum disk with a volume of 113 cm3? The density of platinum is 21.4 g/cm3. Give your answer in grams and kilograms.
Describe how a disagreement over states' rights led to the beginning of the Civil War.
How do you find a genotype and a phenotype.