Joshuachumbiauca27
Joshuachumbiauca27 Joshuachumbiauca27
  • 20-12-2021
  • Mathematics
contestada

Angeline wants to buy eggnog at the store. It costs 4.76 for three cartoons. What is the unit rate for one carton?

Respuesta :

lpina68 lpina68
  • 20-12-2021

Answer:

See image

Step-by-step explanation:

Simple way: The cost of three items is given. Divide by 3 to find the cost of one item.

Next level: write a proportion by comparing like quantities (compare things that are the same in the same order)

Cost/numbers of items = Cost/number of items

We know all but one piece of information:

4.76/3 = x/1

Solve for x to find the price of one carton.

Ver imagen lpina68
Answer Link

Otras preguntas

Lisa's store collects 5% sales tax on every item sold. If she collected $22.00 in sales tax, what was the cost of the items her store sold?
What is 85% of what number is 17?
which period of egyptian history accured closest to the beginning of the common era?
What is an example of biotechnology
which of the following is the only global city in the region of Russia and it's neighboring countries
which form of carbon in the figure above is the hardest
what is anne frank's relationship with dussel at the end of scene 3
Which of the following accurately describes the way in which a muscle moves? A.When actin filaments are pulled toward the center of the sarcomere, the fiber sho
draw up a petition to the local government in which you include the following outline the extent problem of school enviroment is no longer safe due to unruly le
I got another problem on substitution on linear equations... I'm very confused. How do I know which one to start? How do I know what to do? Is there any simple