mondira1 mondira1
  • 20-01-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.04. how much would 18 eggs cost?

Respuesta :

m33N0
m33N0 m33N0
  • 20-01-2015
If 12 eggs cost $2.04, then figure out how much 1 egg costs. You do that by dividing the total (2.04) by the amount (12) = 0.17. Take that number and multiply by how many eggs (18) and you'll get the total. ($3.06)
Answer Link
Terrilady5
Terrilady5 Terrilady5
  • 20-01-2015
12 eggs is $2.04 so half of 12 eggs is 6 so half of 12 eggs would be $1.02 so 18 eggs is $3.06
Answer Link

Otras preguntas

What unit is used to measure the period of a wave
Examining reasons and constructing arguments can help in everyday life. science. ethics. all of the above.
Name one reason why Andalucía, Spain is famous.
What is the equation of the line with a slope m=5 and y intercept, b= -3
Does power corrupt automatically? Apply this famous expression to the events and characters in Macbeth. You can focus on a single character or several. You may
Which statements about Chinese, Persian, Greek, and Moche vessels are true? Choose all answers that are correct. A. They often depicted figures of animals. B.
What is the term for protection that guarantees payment to you in the event of financial loss?
Compare and contrast the movements of particles that make up solid, liquid and gaseous samples of matter.
How is the lawmaking power of the house limited?
A puddle of water on the sidewalk evaporates and becomes water vapor the water vapor travels through the air and comes into contact with a cold mirror what happ