c598h76g57 c598h76g57
  • 17-01-2022
  • Mathematics
contestada

juice: 48 fluid ounces for $2.07; 32 fluid ounces for $1.64

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 17-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

Start by changing the dollars into cents.

2.07 dollars = 2.07 * 100 = 207 cents

1.64 dollars = 1.64 * 100 = 164 cents.

How much does 1 ounce cost for each?

207 cents / 48 = 4.3125 cents / oz

164 / 32 = 5.125

The better buy is the 48 fluid oz jar.

Answer Link

Otras preguntas

can anyone please help
A place where the sea remembers
Compare the two maps to answer the following question: Which countries have regions that were once part of the Inca Empire? Peru, Argentina, Chile Paraguay, B
help me please !!!!!
[ALGEBRA 2 POLYNOMIAL DIVISION/REMAINDER THEOREM] Help!!! I'm desperate to find the answer, will give brainliest to first person that answers the question in t
please explain and i will give brainly
Sewing machine cost $162.40 after a price increase of 16% find the price before the increase​
Write the sentence as an equation. u more than 178 equals p reduced by 309 Type a slash ( 1 ) if you want to use a division sign. Submit
Here's the Question ~[tex] {2 - 1}^{2} [/tex]​
HELP PLSSSS ILL REWARD BRAINLIEST!!!