aelridge496 aelridge496
  • 19-01-2022
  • Business
contestada

You buy cauliflower at $1.80 per pound. One portion of cauliflower requires 6 ounces of cauliflower. How much does the cauliflower for one portion cost?

Respuesta :

sadieroth1 sadieroth1
  • 19-01-2022
$0.68 because $1.80 divided by how many ounces are in a pound aka 16 then multiply that by 6 because 6 ounces in one portion.
Answer Link

Otras preguntas

A beam of light has a wavelength of 506 nanometers. What is the frequency of the light? What colors is the light?
5 books and 9 magazines cost $150.50 altogether. 9 books and 5 magazines cost $175.70. How much does 1 book and 1 magazine cost?
Which expression is equivalent to (6 + 2i) - (4 + 3i)?
What are real life examples of vacuoles?
Is 44.11 greater than 44.5
String A is 30cm longer than string B. String B is 60cm longer than than string C. The total length of all 3 strings is 3m. Find the length of string C?
What two kinds of motion are exhibited by electrons in an atom?
Which of the following is NOT a Low German language? A. Dutch B. Frisian C. Danish D. Flemish
Over 75% of the revenue received by the federal government is from ____ and ____ taxes
How have advances in medicine and technology affected population growth?