29ryan 29ryan
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

one yard of ribbon is 3 1/2 dollars. how much will i pay for 3 3/4 yards

Respuesta :

wolf1728
wolf1728 wolf1728
  • 20-01-2022

Answer:

ribbon cost = $3.50 / yard

3 3/4 yards cost = 3.50 * 3.75 which equals

$13.125 or $13.13 rounded

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how to use infiltrator in a sentence
I need help to find the expanded form of 39,012
how many pairs of whole numbers have a sum of 40
A volleyball serve was in the air for 2.2 seconds before it landed untouched in the far corner of the  opponent’s court. What was the maximum height of the ser
How do u simplify the square root of 1008
I cant figure out what 14/15 - 7/12 is. I have tried for 30 minutes and I cant figure it out.
5000 is 1/10 of what
All of the noble gas elements except neon have 8 electrons in their outermost energy level. True or false
How you would convert the repeating, nonterminating decimal to a fraction? Please EXPLAIN the process as you solve the problem, 0.1515...Please give me the answ
The sun is about 93 times the sixth power of ten miles from earth.what is the distance written as a whole number? Plz answer today! Thanks alot!!