austinissleepy2008 austinissleepy2008
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

walmart sells a case of 21 cans of diet coke for 6.88 kroger sells a 12 pack of diet coke for 4.15 which is the better price per can of diet coke please explain your answer below

Respuesta :

jacksonfrost10 jacksonfrost10
  • 20-01-2022

Answer:

Walmart has the better price per can

Step-by-step explanation:

Walmart:

6.88/21 = $0.328 per can

Kroger:

4.15/12 = $0.346 per can

Answer Link

Otras preguntas

a 4ft by 5ft dock is anchored
A nurse is admitting a patient to the unit. the nurse is aware that the patient is at increased risk for constipation if the following are present in the patien
Under the u.s. legal system, any court can impose its authority over an individual or organization if it can establish ____ - a court’s right to hear a case if
What is the primary difference between a patriarchy and a matriarchy? A. The gender that dominates B. The level of industrialization C. The degree of r
According to the collision theory, what is the best explanation for why a higher temperature makes a reaction go faster? There are fewer collisions per minute.
a 12-foot piece of string is cut into two pieces so that the longer piece is 3 feet longer than twice the shorter piece. if the shorter piece is x feet long, fi
If 3x is one factor of 3x^2-9x, what is the other factor?
Write balanced complete ionic equation for MgS(aq)+CuCl2(aq) = CuS(s)+MgCl2(aq)
List four ways people came to the 13 colonies to settle
how do you tell the difference from Action verbs, and linking verbs