italy5057 italy5057
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6. 24. If Chase spent $8. 58 on oranges, how many did he buy?.

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 20-01-2022

Answer:

11

Step-by-step explanation:

8 oranges for $6.24, so divide 6.24 by 8 and each orange is 0.78.

Now divide 8.58 by 0.78 and he bought 11 oranges

Answer Link

Otras preguntas

how did the native american groups of the northern west coast adapt to their environment?
what is 0.17 smaller or bigger than 0.165
THE DEVIL AND TOM WALKER: Were you surprised by Tom's actions in this story? Why or why not?
Why would a freedman agree to become a sharecropper?
Who enforced national laws during the period of the Articles of Confederation?
6b+(2b+4c)= how do I solve this
whats the standard form 4 tens + 6 tens
how many 8 ounces cups can be filled from 9 gallons of juice
In what ways were all american colonists similar?
Gavin had $5460.40 that he divided into tow bank accounts. he deposited 3/8 into a savings account. he deposited the rest into his checking account. How much mo