kathleensumter
kathleensumter kathleensumter
  • 18-01-2017
  • Mathematics
contestada

8 pencils cost $3.44. What is the unit rate of one pencil?

Respuesta :

keithaaron1
keithaaron1 keithaaron1
  • 18-01-2017
To find the $ amount of one item you divide the amount of money by the items so

3.44/8= $0.43
Answer Link

Otras preguntas

The __________ was significant because it highlighted the need for America to build more roads to enable the increasing westward movement of settlers.
BRAINLIEST PLS! Empareja el verbo correcto para completar la frase. Pair the verb with the sentence it completes. está es somos estamos A) Nuestro cuarto __
????? Can you help me
Help please!!!!!!!!!
Which verb correctly completes this sentence? Un athlète ________ beaucoup pour améliorer ses compétences et sa condition physique. A) s’entraîne B) s’entraîn
What are malignant tumors? A. tumors that grow slowly and do not spread from their original site B. tumors that grow fast and spread to neighboring tissues
What effects did invaders have on the Song Dynasty?
which of the following is not one of the five regions in louisiana? A. Sportmant's paradise B.The Crossroads C.Great New Orleans D.Creole county
what property of matter causes convection currents
Which statement describes this pair of congruent triangles?