FakeNameHere
FakeNameHere FakeNameHere
  • 18-01-2017
  • Mathematics
contestada

A pack of 24 cans costs £6. Work out the cost of 5 cans.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-01-2017
24 cans costs £6

6/24 = 0.25 each can

5 * 0.25 = 
£1.25

answer: 
£1.25 for 5 cans
Answer Link
noe270301 noe270301
  • 18-01-2017
1.25 because you divide 6 by 24 cans and just multiply it by 5


Answer Link

Otras preguntas

3. What effect does dark energy have on the universe?
what time is 5.75 hours after 11:32pm
when a candle burns, which forms of energy does the chemical energy in the candle change to?
what was the Civil rights act of 1866
before the wedding , the brides parents made it known they have no money. is the comma correct?
what is the greatest number that has one comma when written with numerals and with number names?
How is energy released from fossil fuels? A.Wind power can release the energy in fossil fuels. B.Nuclear reactions release the energy of fossil fuels. C.Fossi
what is 15 thousands 20 hundreds 5 ones=
which decimal is least in value .511, .57, .453, .582
Solve for x: −3|x + 7| = −12