Seudónimo Seudónimo
  • 22-01-2015
  • Mathematics
contestada

Music lessons cast $20 per week How much do 6 weeks of lesson cost

Respuesta :

luana
luana luana
  • 22-01-2015
[tex]20\$\ for\ 1\ week\\ x\ for\ 6\ weeks\\\\ proportion:\\ 20-1\\x-6\\\\cross\ multiplication\\\\ 20*6=x\\\\ 120=x\\\\ 6\ weeks\ of \ lessons\ cost\ 120\$. [/tex]
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-01-2015
[tex]20*6=120 [/tex] 20=$20 per week 6=6 weeks
Answer Link

Otras preguntas

A certain compound is made up of one phosphorus (P) atóm, three chlorine (CI) atoms and one oxygen (O) atom what is the chemical formula of this compound ?
The speder is in which class
Flowchart of key events of the battles at lexington and concord
An important philosophical idea during the Enlightenment was that
The variable t represents the temperature at 6 p.m. Which equation would best model the word problem below? The temperature at the summit of Mt. Washing
How do you do One-Step Equations?
A catalyzed reaction will have a _____ activation energy, and this leads to a _____ in the reaction rate.
Which best describes black participation in politics during Reconstruction?
The speder is in which class
what is the percent increase from $5 to $8