zahai zahai
  • 18-02-2022
  • Mathematics
contestada

7 Regular bananas cost $0.20 each at the supermarket.
Organic bananas cost $0.30 each. If you have $3.00,
how many more regular bananas than organic
bananas can you buy?
Show your work

Respuesta :

blairchaney980588 blairchaney980588
  • 18-02-2022
.20x5=$1. 35 bananas for $1 so 105 bananas for $3
3/.30=10. 10x7=70
So you can by 35 more regular bananas than organic
Answer Link

Otras preguntas

tocar las esculturas en el museo. A. Se necesita B. Se prohíbe C. Es necesario D. Hay que
pls help tagalog to bes
Explain how to translate the phrase into an algebraic expression a number squared decreased by ten
Find the volume of the composite solid. Round your answer to the nearest tenth.
meaning of withering​
1 kg of rice is weighed by​
A formula is given as J = 10V/11 + 143 make V the subject of the formula answer asap please.
- Andrew gave half of his money to support a local charity. From what was left, he spent $22.75 on a present for his sister. If he had $183.89 left over, how mu
Find the number of participants who drank at most one drink
Ifthe fish commission states that the mean length of all fish in spring run is mean =15cm,withthe standard deviation of variance=4cm,what will be the probabilit