Zeryahhhhhhhhh Zeryahhhhhhhhh
  • 18-02-2022
  • Mathematics
contestada

4 tons of mulch cost $28,080.00 what is the price per pounds

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 18-02-2022

Step-by-step explanation:

in the strange US system there is suddenly a metric relationship :

1 ton = 2000 pounds.

FYI - an actual (metric) ton is 1000 kg, which is

2,204.6226218488 pounds.

anyway, as 1 ton = 2000 pounds, then 4 tons = 4×2000 = 8000 pounds.

8000 pounds cost $28,080.00.

1 pound costs therefore

28080/8000 = $3.51

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of 28 tens?
Need help 2. In the United States, which level of government has the highest authority? State County City National
what are the common factors of 54 24 and 18
She sure can ride your bicycle 6000 meters in 15 minutes how far can she ride her bicycle in 2 minutes
What is 72/90,10/65,24/30 and 56/80 in simplest form (fractions)
Selma spent 7/10 of her allowance on a new backpack. What percent of her allowance did she spend
How is loess different from sand?
The keys to success of the Mongolian military of the 1200 included
What is 6x3/5 as a mixed number
the reptile house at the zoo has 245 reptiles.each habitats hold s 5 reptiles how many habitats are there