2sxq8jpkhn
2sxq8jpkhn 2sxq8jpkhn
  • 19-02-2022
  • Mathematics
contestada

Lee spent c cents to buy five pears. In terms of c and d, how many pears could Lee
have bought with d dollars?

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 25-02-2022

The expression that can be used to represent the number of pears that can be bought with d dollars is d(c/5)

How many pears can be bought with d dollars?

The first step is to determine the price of one pear. This can be determined by dividing c cents by 5 pears.

Cost of one pear = c/d

The second step is to multiply the cost of one pear by d dollars:  d(c/5)

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

Answer Link

Otras preguntas

A light with a frequency of 7.39 x 10 Hz has a wavelength in nm of what?​
Below, the two-way table is given for a class of students. Freshmen Sophomore Juniors Seniors Total Male 4. 6 2 2 Female 3 4 6 3 Total If a student is selected
Paano kayo natutu tumira mag isa?
real life example of expressed powers ​
please can someone solve this​
How many cells does one gram of yeast contain? ​
Which is an example of the law of multiple proportions? A. CO and CO2 B. CO and H2O C. CO and CH4 D. CO and C2 H4
Someone pls help me with this I will make you brain
Find the wrong term in the series: 2, 6, 24, 96, 285, 568, 567. Give reason for your answer.
What does our architecture say about us ? Please in your own words