23bollipard 23bollipard
  • 20-01-2017
  • Mathematics
contestada

Jose bought 1.5 pounds of apples for $3.60. How much would 3/4 of a pound of apples cost?

Respuesta :

kayliehatfield kayliehatfield
  • 20-01-2017
$1.80, because 3/4 is half of 1.5, and $1.80 is one half of $3.60.
Answer Link
MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 20-01-2017
1.5 pounds=3.60
3\4 pounds =??
3\4 x 3.60 divided by 1.5
answer=$1.8
 
Answer Link

Otras preguntas

what is a simple definition of autotroph
In 1897, rising nationalism in the United States led to weaker military forces. civil war within the country. increased support for imperialism. decreased trad
Why did the physicist conclude that cats can be either liquid or solid?
Is it harder when its in words instead of written problems
Write slope intercept form of th equation of each line
which two african societies flourished due to their access to trade routes, gold, and salt?
4/3 x 1/2 = 4/3 ÷ Can you please help me with this? I’d appreciate it.
what is the definition of supply-side fiscal policy?
which is a type of sequence identified by gene annotation?
What does cinque realize while watching the stars?