edenkendrick
edenkendrick edenkendrick
  • 16-03-2022
  • Mathematics
contestada

please help me on this

please help me on this class=

Respuesta :

Hazel0724 Hazel0724
  • 16-03-2022
So if 5 rides cost 13.50 then we divide to find the cost of one which would be 2.70 for one ride. So u do 2.70 x 7 = 18.90 and 2.70 x 10 is 27$.
So for 7 rides it would be 18.90$ and for 10 rides it is 27$

11. We do the same thing again 2.70 x 12 = 32.40$

So c is $32.40 and that would be 12 rides
Answer Link

Otras preguntas

I need help on this ASAP, please! Directions are on the picture. The chart has a total of 42 rows. I really appreciate any help you can provide.
A rectangular dog pen is constructed using a barn wall as one side and 80 meters of fencing for the other three sides. Find the dimensions of the pen that give
If theDaily Value (DV) for Ca?+ to maintain bone strength in older women is 1500 mg, how many Tums tablets are needed each day?
write a "where im from" poemGeorgia​
Hi can someone please help me with this!
The festival tent shown below is a square-based pyramid. What is the volume of the tent? Give your answer in m³, and give any decimal answers to 1 d.p. 27 m 31
mrs.anderson is making holiday gif bags for her students. She bought 2019 identical candies, and she wants the number of candies in any two goodie bags to be ei
P|z Help Meh (view screenshot below)
What are the missing parts that correctly complete the proof? W/ picture
a = ? b= ? C = ? A = ? B = ?