aaliyahhhhhhzzz aaliyahhhhhhzzz
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

George visats a store to buy 2 flash drives. They are priced at $28 each How much
does he need to spend on his purchase?

Respuesta :

lattemochamacchiato
lattemochamacchiato lattemochamacchiato
  • 17-03-2022

Answer:

$56 dollars

Step-by-step explanation:

If the flash drives are $28 each, then buying two flash drives will cost 2 * 28 = 56 dollars in total.

Answer Link

Otras preguntas

help me pls............​
Write the coefficient of y in the expansion of (5-y)^2.
Kuzma​ Foods, Inc. has budgeted sales for June and July at $ 680 comma 000 and $ 765 comma 000​, respectively. Sales are 85​% ​credit, of which 70​% is collecte
A small object is placed on the principal axis of a convex mirror of focal length 10cm . Determine the position of the image when the object is 15cm from the mi
HELP URGENT HELP!!!!!!!!!!!!!! PLEASEEEEE
What is the perimeter of ABCDE, rounded to the nearest whole number?
Simplify the expression below and explain your steps. x/2=x/8
Internal Rate of Return Richins Company produces automobile engine parts. The company is examining the possibility of investing in a new production system that
Use the drop-down menus to complete each statement about different aspects of capitalism. Laissez-fare capitalism means that the government its involve
What is is the effect of enjambment in poetry?