cripmindy cripmindy
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

Colleen spent 12 dollars on several boxes of the same cereal. If c is the total number of boxes of cereal she bought, which expression could be used to find the total cost, in dollars, of one box of cereal?

Respuesta :

narniaqueenzelda
narniaqueenzelda narniaqueenzelda
  • 17-03-2022

Answer:

12 / C

Step-by-step explanation:

Let C = cereal

Answer Link

Otras preguntas

Which expression defines the arithmetic series 1 + 3 + 5 + . . . for seven terms?
What are the formal qualifications to be president
Which of the following best describes a toddler who securely attached during the Strange Situation test? a. The toddler cries upon separation but when the mothe
What is the solution of 4|x-3|-8=8
What is the mass of one mole of S8?​
Which two presidents have been impeached
Can y’all help me solve these three questions on my review packet?
At the garden store, pots were $5 and buckets were $7. If a customer bought $1140 worth of $192 pots and buckets. How many of each type did they buy?
Will mark BRAINLIEST!!
A pet store sells puppies and kittens in the ratio 5 : 4. If their sales of puppies and kittens combined came to 36, how many puppies did they sell?