jermiah17 jermiah17
  • 18-03-2022
  • Mathematics
contestada

Mrs.Burns purchased 12 ears of corn for $5.76.What is the price per eat of corn?

Respuesta :

singhuot1 singhuot1
  • 18-03-2022

Answer:

$0.48 or 48 cents

Step-by-step explanation:

12 ears of corn = $5.76

1 ears of corn = $5.76 ÷ 12 = $0.48

Answer Link

Otras preguntas

Your model locomotive is 16 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 40 feet long. A window on the locomotive is how many times wider than a wi
How to make money quickly
How many parrallel lines does a triangle,square,trapezoid,pentagon
a store mixes red fescue worth $12 per pound and chewings fescue worth $16 per pound. The mixture is to sell for $15 per pound. Find out how much of each should
a store mixes red fescue worth $12 per pound and chewings fescue worth $16 per pound. The mixture is to sell for $15 per pound. Find out how much of each should
The two epics written by Homer the Illiad and the Odyssey are considered to be what's known as Primary epics. The third book written by Virgil, The Aeneid , is
How to make money quickly
How I say I want to go home in French?
How is correct : "cus" or "cuz" ?
Who knows the book Rose Blanche