catetorrado15 catetorrado15
  • 21-03-2022
  • Mathematics
contestada

Chris bought 26 pounds of sugar for $11
How many pounds of sugar did he get per dollar?

Respuesta :

DanLoz03
DanLoz03 DanLoz03
  • 21-03-2022

Answer:

2.36lb/$

Solution:

(26lb) ÷ (11$) = 2.36lb/$

Answer Link

Otras preguntas

When Herbert describes the borders of New Hampshire as "...an idea."- what does she mean?
word problem for 5(p+2)   p= the number of points scored
a meal at a restaurant cost $49.28. If the customers leave $8.23 for to determine the tip rate to the nearest whole percent. What is the total cost of the meal.
If a novel includes clues and detectives, it's most likely a A. western. B. romance novel. C. mystery. D. science fiction story.
Sandra bought 2/3lb. Of carrots,3/4lb.of celery,and 7/8lb. Of onions how many pounds of vegetables did she buy?
What practical problem led alexander fleming to carry out his experiments with bacteria?
Question part points submissions used find an equation of the tangent to the curve at the point corresponding to the given value of the parameter. x = t cos(t),
Here's another Math one worth 10. Look at the screenshot. What's the answer? A, B, C, or D
Explain how cultural interactions between colonizing groups, africans, and american indians in the colonial era impacted the development of american colonial id
Macroeconomics, as opposed to microeconomics, includes the study of what determines the level of