gracehuanggh3006
gracehuanggh3006 gracehuanggh3006
  • 17-04-2022
  • Mathematics
contestada

Q: Ribbon cost $1.44 for 3 m.
(1) What is the cost per meter?
(2) How much would 5 m of ribbon cost?
(3) How much ribbon could you buy for $12?

Respuesta :

paulnneji
paulnneji paulnneji
  • 17-04-2022

Answer:

  1. 1.44 divided by 3m will give $0.48/
  2. 5 times 0.48 gives 2.4
  3. 12 times three divided by 1.44 gives$.25
Answer Link

Otras preguntas

Which property is demonstrated below? 17/3 * 3/17=1 associative property of multiplication inverse property of multiplication identity property of multiplica
please help with this
Name at least four countries that possess islands in the caribbean sea
Vertical angles are congruent is that an example of a theorem
in what form do composers use a de capo as a notation device? a. binary b.ternanry c.both binary and ternary d.neither binary or ternary
help me plz, thanks!
A satellite revolves around a planet at an altitude equal to the radius of the planet. the force of gravitational interaction between the satellite and the plan
Cansancio,dolor de cabeza nauseas sueno y flujo blanco?
There are 45 questions on your math exam. You answered 810810 of them correctly. How many questions did you answer correctly?
The attraction of water molecules to one another is known as: Surface tension Cohesion Capillary action Adhesion