Tempestofnature Tempestofnature
  • 19-04-2022
  • Mathematics
contestada

Frank bought 20 pounds of sugar for $10. How many pounds of sugar did he get per dollar?

Respuesta :

strmlvskaneki strmlvskaneki
  • 19-04-2022

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

20lb divided by $10.

20 divided by 10 is 2

Answer Link

Otras preguntas

Who had a higher ratio of time spent watching TV to time spent reading?
Help me with this one
Audrey counted 6 motorcycles and 27 cars in the restaurant parking lot find the ratio of motorcycle to cars
Henry Clay’s Missouri Compromise was significant because Question 11 options: it resolved the heated issue in the Senate over slave states or free states gaini
chris wants to enclose his circular vegetable garden with fencing to keep rabbits from eating his vegetables if the diameter of her garden in 18 feet how much f
A cross is performed between a plant with genotype ttyy and a plant with genotype ttyy. if the two genes independently assort, what is the probability, expresse
How does the setting in the poem vern affect the main characters thoughts and actions
The posted rate in a taxi is $0.44/ 1/4 mi. What is the unit rate
Which describes something Ramses II is known for?
Easy Points! Let f(x) represent a function. Which descriptions match the given transformations? Drag and drop the answers into the boxes.