djuraevas15
djuraevas15 djuraevas15
  • 20-04-2022
  • Mathematics
contestada

Write the unit rate for each of the following

Write the unit rate for each of the following class=

Respuesta :

jnrkc
jnrkc jnrkc
  • 20-04-2022

Answer:

1. $36/4 hours = $9per hour

2. 350miles/7hours = 50mile per hour

3. 1.60 / 20 = $0.08 per pen

Answer Link

Otras preguntas

What is the characteristic of a good topic sentence?
Parallel and perpendicular equations
how large a vote is needed in each house to pass a bill that has been vetoed by the president ?
Giraffes use their extremely long necks to reach the leaves high up on acacia trees, which other animals cannot reach, giving them a food source for which they
derive the inverse of the function, f-1 of f(x) = 7x+2
Jesse burns 365 calories during her yoga class. Round the number of calories to the nearest hundred and then estimate. About how many calories would Jesse
Doug is a creative individual. He’s researching careers that will allow him to create something artistic while also using his technical know-how. Which of the f
how do these excerpts illustrate the concept that the punishment should fit the crime
2c - cd = m; solve for c
Which statements accurately explain why the Renaissance began in the Italy?