vwasserzug0001
vwasserzug0001 vwasserzug0001
  • 16-05-2022
  • Mathematics
contestada

Chris bought 37 pounds of peanuts that cost $0.93 per pound. How much did he pay for peanuts?

Respuesta :

thahtoosint9
thahtoosint9 thahtoosint9
  • 16-05-2022

Answer:

$34.41

Step-by-step explanation:

rate = 0.93$/lb

amount = 37 lb

total = amount x rate

= 37 lb x 0.93$/lb

=34.41$

Answer Link

Otras preguntas

What is a problem solving by following steps to draw a conclusion?
An employee that receives a weekly salary of $350 and a 8% commission is paid according to the formula p(s)=0.08s 350, where s represents the total weekly sal
Describe how a cell produces and releases proteins.
Comparative advantage is the ability to produce more of a given product using a given amount of resources. A. True B. False
Cool metaphors and similes for rain? Thanks :)
History of spherical mirrors in human civilization?
what is 1/10 of 2000
Which are acceptable reasons for studying history? Choose all answers that are correct. A.It helps support common cultural understanding. B.It helps blur nati
VO2max is related to which one of the following choices
Which describes the Iroquois League? A. a defense alliance of Eastern Woodland nations B. a group of Indian peoples of the Pacific Northwest C. a gathering of t