preciousverduzco10 preciousverduzco10
  • 18-05-2022
  • Mathematics
contestada

A 12-pack of soda costs $6.30 what is the cost per can

Respuesta :

Laurenrox03 Laurenrox03
  • 18-05-2022
6.30 dollars / 12 sodas = $0.525 cents each soda
Answer Link
igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 18-05-2022

Answer:

So our goal is to determine the cost per can which we can find by dividing the amount of cans from the cost of the cans.  That would give us the price per can.

[tex]\frac{price}{cans}[/tex]

[tex]\frac{\$6.30}{12\ cans}[/tex]

[tex]\$0.525\ per\ can[/tex]

Hope this helps!  Please let me know if you have any questions

Answer Link

Otras preguntas

What is the force in the equation, F=ma?
I need help on this ASAP
Sound waves are ____ waves
Which equation would be the equation that has a slope at 4 and passes through the point (2, 10)? y = 4x + 2 y = 8x + 18 y = 4x - 10 y = - 4x + 8​
PLEASE HELP!!!BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER!!! Abraham Lincoln's Emancipation Proclamation was important to the Union war effort because it: A. freed every ensla
Why do writers do not state all the information directly in their works?
popular music of the era was basically.... classical above beneathequal to​
How are the principles of government developed by the Romans still important today?
Why did Alaska have to wait thirteen years to become a state after its request? Explanation Needed!
How does the painted "V" on the apartment doors contribute to the plot throughout the story?