pccyjyr4bz pccyjyr4bz
  • 18-05-2022
  • Mathematics
contestada

javier bought x pounds of olives for $4 per pound and y pounds feta cheese at $2 per pound. write an algebraic expression for the cost of javier’s purchase

Respuesta :

erin228134458 erin228134458
  • 18-05-2022

Answer:

4x+2y

Step-by-step explanation:

x=pounds of olives

y= pounds of feta cheese

Answer Link

Otras preguntas

In homesick why does jeans mother tell her to do as the Romans do
Harold worked at a men's clothing store which marks up it's retail clothing by 27%. The store purchases pants for $74, suit jackets for $325, and dress shirts
true or false Two lines intersect in one point.
Gems are most valuable when they are clear, bright, and easily found. true or false
Eugenie walked into the kitchen with a big smile on her face. Her parents, brother, and sister were already at the table. "Good morning to the world!" she said.
Where did the majority of European immigrants reside in the late 1800s
What tradition does Smith describe in this excerpt? A Tree Grows In Brooklyn
sentance with the word (than)
What is the purpose of a pufferfish spines
What part of africa has many rift valleys